Copy

Chystáte se na pěstování okurek a chcete mít opravdu bohatou úrodu? Pokud ano, dejte na rady zkušených zahrádkářů. Jedině tak si můžete být jisti tím, že doslova nebudete stačit sklízet. A vaše okurky budou i dostatečně velké a chutné. Jak na to? Stačí dodržovat pár triků.

Roli hrají termíny

Pokud začínáte pěstováním sazenic, pamatujte na to, že ty je třeba umístit ven do záhonů, na klasické denní světlo, nejdéle na 35 dní. Pokud tento termín nesplníte, vystavujete se několika rizikům. Ty souvisí s tím, že sazenice nemá dostatek čerstvého vzduchu, stejně jako nemá ani dostatek přímého slunečního světla. A to se podepíše na následném zdraví a tedy i kvalitě.

Zvolte správné místo

Místo na pěstování okurek je třeba vybírat opravdu obezřetně. Navíc je třeba myslet na to, že rok co rok je vhodné místa měnit. To věděli i naši předkové. Pokud se to samé stále pěstuje na jednom místě, tak se půda postupem času vyčerpá a to se negativně podepíše na množství i kvalitě úrody. Letos tedy okurky zasaďte jinam, než tomu bylo v předchozích letech.

Bez péče to nejde

Pěstování okurek by mělo být spojeno také s pravidelnou péčí. Kontrolujte je, eliminujte plevel, upravujte směr jejich růstu a snažte se o to, aby měly vždy dostatek světla, stejně jako aby měly dostatek potřebných živin. Ty zajistíte nejlépe za využití přírodního hnojiva.

Bez vody to nepůjde

Nezapomínejte také na dostatek vláhy, kterou okurky potřebují. Pamatujte si jedno důležité pravidlo – zemina by neměla nikdy výrazně vyschnout. Když okurky začnou kvést, je to signál, že by se měly zalévat o něco více. Potom můžete dávky vody zase snížit na běžnou úroveň.

S vodou souvisí také fakt, že by se mělo zalévat vodou spíše vlažnou. Nikdy by to neměla být ledová, jelikož kvůli ní mohou být okurky hořké. Proto si vždy napusťte kýbl, nechte ho pár hodin stát venku na teple a až potom zalévejte.

Pozor na sílu slunce

Okurky sice potřebují dostatek slunečního světla, ale přes poledne je mohou sluneční paprsky výrazně popálit. Proto se je snažte v tuto nejrizikovější domu chránit. Jinak může hrozit to, že jednotlivé části rostliny se spálí a uschnou.

Skleník jako vhodná volba

Kdy využije na pěstování okurek skleník, ten má vyhráno. Pozor ale na to, že i tady platí určitý pravidla. Teplota by v něm měla být konstantní a to stejné platí o vlhkosti. Dále nelze zapomínat na to, že i skleník je třeba pravidelně větrat.