Copy
Recept Slavnostní krémový dort s bílou čokoládu

Je to sice kalorická bomba, ale jednou za čas si třeba dopřát. K narozeninám, na oslavu nebo na jakoukoliv jinou příležitost.

SUROVINY

Těsto:

2×4 ks vejce

2×4 lžíce kr. cukr

2×1,5 lžíce dětská krupice

2×3 lžíce kakao

2×1/2 lžičky prášku do pečiva

Bílkové těsto:

6 ks bílku

300 g kr. cukr

1 lžíce dětská krupice

1 lžíce ocet

Krém:

6 ks žloutku

250 g moučkový cukr

200 g bílá čokoláda

1 bal. šlehačka v prášku

50 ml mléko

Dále budeme potřebovat:

3 bal. smetana ke šlehání

200 ml mléka

4 lžíce kr. cukr

čokoláda na ozdobu

mleté vlašské oříšky

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Upečeme si 2 těsta (čili spotřebuje 8 vajec, 8 lžic cukru, …). Z vajíček a cukru vyšleháme tuhou pěnu, přidáme kakao, dětskou krupici a prášek do pečiva. Těsto vylijeme do kulaté formy o průměru 25 – 30 cm, dno jsme vyložili papírem a pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 stupňů cca 10 minut.
  2. Upečeme i bílkové těsto. Bílky vyšleháme do tuhé pěny, přidáme ocet a postupně zašleháme cukr a šleháme, dokud nedostaneme lesklou pěnu. Vařečkou přimícháme dětskou krupici a navrstvíme do formy. Pečeme při teplotě 150 stupňů cca 55 minut.
  3. V mléce rozmícháme šlehačku a vyšleháme mixérem do pěny. V receptu je uvedena vanilková šlehačka, ale klidně použijte obyčejnou. Žloutky vyšleháme s cukrem do pěny a nakonec přidáme vyšlehanou šlehačku. Mixérem spojíme a přidáme rozpuštěnou bílou čokoládu.
  4. Smetanu vyšleháme do pěny, ochutíme cukrem podle vlastní chuti.
  5. Když máme vše připraveno můžeme dort “poskládat”. Na těsto natřeme krém, pěkně uhladíme, posypeme mletými oříšky, položíme bílkové těsto, opatrně rozetřeme krém, znovu posypeme mletými oříšky a položíme druhé těsto. Boky a vrch potřeme šlehačkou, ozdobíme podle vlastní fantazie oříšky, čokoládou.