Copy

Zavedení vodovodního potrubí je jedna z mnoha výhod moderního světa, ale přineslo to i několik nevýhod. Jednou z nejvíce otravných z nich je zanesená kanalizace. Ať už je to ve vašem kuchyňském umyvadle, sprchovém koutu nebo umyvadle v koupelně, je pravděpodobné, že jste tento problém jednou za čas zažili.

Jaké jsou některé běžné příčiny ucpaných odtoků a dřezů?

Existuje mnoho různých věcí, které mohou způsobit ucpání odtoku. Ty se často liší podle umístění odtoku, zda je to v koupelně nebo kuchyni. Než můžete vyřešit samotné ucpání, je třeba věnovat pár chvil příčinám ucpání, tak aby k nim znovu nedocházelo. Podívejme se poněkud hlouběji do nejběžnějších příčin ucpaných odtoků v celém domě.

V kuchyni

Lidé mají tendenci přeceňovat, co jejich drtič odpadu vydrží. Hází vše do dřezu a předpokládají, že to nezpůsobí žádné problémy. To je však velký omyl, váš drtič snese jen omezené množství odpadů. Pokud dojde k překročení, odpad se ucpe.

Ovocná kůra je častou příčinou ucpaných kuchyňských odpadů, jsou extrémně těžké na rozbití a pokud byste jich vhodili moc, máte trable.

Totéž platí pro škrobové a/nebo vláknité potraviny, jako jsou brambory, obaly od kukuřice, chřest, cibule a artyčoky, jenom pro představu. Ty mohou vážně ucpat vaše odtoky, protože mají tendenci po nějaké době nabobtnat a obalit se kolem lopatky odpadu, což nakonec způsobí poškození motoru.

Ucpat odtok dokáže několik běžných věcí

Jiní běžné příčiny ucpání odpadu jsou olej a mastnoty, které si většina lidí neuvědomuje, že by nikdy neměly být vyhozeny do kuchyňského dřezu. Nejen, že pokrývají vnitřek odtoku, čímž vytváří menší prostor pro volný průtok vody, ale v průběhu času vážně zablokují odtok na několika místech. Dále se zdá, že se jedná o mýtus, že vaječné skořápky skutečně brousí lopatky drtiče. V žádném případě to není pravda, nevhazujte proto vaječné skořápky do drtiče, nebo si ucpete odpad.

Drtič odpadků zvládne pouze měkké, tvárné potraviny, jako jsou obiloviny, rýže a některé druhy ovoce a zeleniny. Nikdy byste do nich neměli vkládat zmražené jídlo, semena a ořechy, kosti, dentální nit aj.. Jsou velmi těžké na rozdrcení a mohou poškodit ostří a způsobit zanesení odpadu.

V koupelně

V koupelně máte k dispozici dva odtokové otvory, ten, který je napojen na vaše umyvadlo a ten pro vaši sprchu nebo vanu. Nejčastějšími problémy pro drenážní výlevky jsou vlasy a dentální nitě. Mnoho lidí si umyje vlasy, nebo kartáčuje vlasy nad umyvadlem, což je zřejmý důvod, proč jde o tak běžný problém. U sprchových odtoků jsou vlasy také nejčastější příčinou ucpání. Zvýšení množství nečistot a mýdla může dále problém zhoršit.

Jaké jsou přírodní způsoby, jak vyčistit ucpaný odtok?

Vědět, co dělat a co neudělat, pokud jde o vaše odtoky, je jedna věc. Vždy udělat správnou věc je nejlepší, ale i nejtěžší. Je pravděpodobné, že v určitém okamžiku zažijete frustraci ucpaného odtoku. Nepanikařte a zkuste to bez chemikálií.

Zde jsou některé netoxické způsoby, jak vyřešit ucpaný odtok!

1. Starodávný zvon a prostředek proti mastnotám

Někdy to, co ucpaný odtok vyžaduje, je něco tak jednoduchého jako pár pumpnutí zvonem. Ujistěte se, že když umístíte zvon, máte těsné utěsnění kolem odtokového otvoru. Použijte svaly, abyste měli dobrý sací pohyb. Pusťte horkou vodu do odtoku a dále bez ustání pumpujte, jednou se to musí zadařit!

2. Ocet a soda na pečení

Ocet a soda na pečení jsou ultimátním čističem ucpaných odpadů, navíc se skvělým poměrem cena-výkon! Vyšumění sody a obsah kyselin v octě je činí dobrým čističem odpadů. Spolu s těmito produkty budete potřebovat hrnec horké vody. (Pokud vaše odtoky nejsou vyrobeny z plastu, pak je nejlepší teplá voda, horká voda může roztavit plastové trubky).

Nejdříve naléváme horkou vodu do odtoku a potom vlijeme i šálek sody. Pokud máte drtič odpadu ve vašem umyvadle, zapněte jej na několik sekund, aby se soda rozvířila. Potom použijte vlhký hadřík, abyste zakryli horní část odtoku a nechte sodu pracovat asi 10 minut.

Po uplynutí 10 minut vlijte do odtoku šálek octa se šálkem horké vody. Zapněte odpad na několik sekund. To by mělo zabrat při odstraňování všech zbylých částic, které se stále drží ve vašem odtoku. Postup opakujte podle potřeby.

3. Peroxid vodíku a soda na pečení

Většina lidí si ve své koupelně udržuje láhev peroxidu vodíku. Pokud ne, je lepší si ji pořídit. Také budete potřebovat sodu na pečení. Přidejte polévkovou lžíci sody do šálku peroxidu a nasypejte ji do ucpaného odtoku. Jakmile si všimnete jemného pěnění, je to důkazem, že se odpad pročišťuje. Po 15 minutách vlijte horkou vodu.

4. Drátěné ramínko

Dalším způsobem, jak pročistit odtok, je jednoduše dostat do oblasti něco tenkého, aby se dal vytáhnout zdroj problému. Pokud máte samotný mechanický čistič odpadu, je to perfektní, ale pokud ne, staré drátové ramínko úplně postačí. Budete muset narovnat ramínko, potom ohnout jeden konec a vložit ho do odtoku. Pokračujte v pohybu kolem vypouštěcího kanálu tak, že zdroj ucpání zatlačíte dolů nebo vytáhnete ven. Zakřivený konec zachytí veškeré chlupy, struny nebo jiné nečistoty, které by se mohly skrývat uvnitř odtoku.

5. Mýdlo a teplá voda

Mýdla na mytí nádobí obsahují přísady pro odstranění mastnot, takže pokud jsou tuky a oleje hlavní příčinou ucpaného kuchyňského odtoku, pak by se tato metoda měla ukázat účinnou. Nalijte mýdlo přímo do odpadu, poté pokračujte s horkou vodou. Ta by se měla postarat o olejové ucpávky. Tento proces můžete opakovat jednou týdně.

6. Sůl, citrón a ocet

Sůl, citrón a ocet jsou silné trio pro čištění odpadu. Můžete skutečně použít sůl samu o sobě, abyste vyčistili jednoduché ucpání. Protože sůl je tak drsná, že vyčistí vnitřek odtokových trubek. Stačí jen nalít polovinu šálku do kanalizace a následně trochu horké vody, nechat ji chvíli působit a poté propláchnout teplou vodou z kohoutku.

Chcete-li používat sůl, citrón a ocet, budete potřebovat stejné množství soli a octa (vždy 1 šálek). Nalijte obě ingredience do misky a promíchejte dohromady, přidáme asi polovinu šálku citrónové šťávy ke směsi a promícháme. Nezapomeňte, že nechcete hustou pastu, ale aby byla tekutá, abyste ji mohli nalít do odpadu. Přidejte trochu více citronové šťávy, pokud je směs příliš hustá. Vylijte směs do kanalizace a nechte ji působit po dobu 15-30 minut v závislosti na závažnosti ucpání. Když čas vyprší, vlijte šálek horké vody.

Jedná se o velmi účinnou metodu i pro tvrdé dřeviny, protože kyselost citronu může opravdu odstranit špínu, mastnotu a jiné těžko odstranitelné látky. Nemluvě o skutečnosti, že tato směs zanechá váš odtok s příjemnou vůní.

7. Vodní/normální vysavač

Použití vodního, nebo běžného vysavače může fungovat na méně ucpaných umyvadlech. Mějte na paměti, že normální vysavač, musí mít schopnost sát tekutiny, jinak nebude fungovat. Postupujte podle následujících kroků, abyste použili tlak vzduchu k rozbití ucpávky:

  1. Shromážděte staré ručníky, abyste byli připraveni na jakýkoliv nepořádek.
  2. Vyjměte hadici od vysavače a vložte ji do otvoru ve vysavači.
  3. Druhý konec zasuňte do odtoku. Utěsněte těsnění, jak jen můžete.
  4. Zapněte vysavač.

Pokud tato metoda nefunguje, přepněte hadici zpět do polohy sání a přepínejte mezi sáním a výfukem. Tím se vysavač chová jako zvon.

Pokud se nezdá, že by došlo k nějaké změně průtoku vody v odtoku, pak bude potřeba zvýšit nasávání. Tím, že několikrát přepnete ze sání na foukání, budete simulovat činnost zvonu, ale s větší silou.

8. Vyčistěte potrubí

Někdy, obzvláště při použití drtiče odpadů, musí být vypouštěcí zástrčka odpojena a vyčištěna. Jedná se o nejtěžší a nejšpinavější možnost, ale zároveň nejúčinnější. Budete potřebovat pár rukavic, kbelík a nářaďový klíč. Umístěte prázdný kbelík pod trubku, přímo pod dřezem. Potom uvolněte pojistné matice pomocí klíče. Jakmile odstraníte tuto část potrubí, voda se vylívá do kbelíku. Vyčistěte zbytky nečistot a odpadků z potrubí a opláchněte teplou vodou. Opět připojte kousek, který byl odstraněn, a vaše potrubní problémy by měly být vyřešeny.

Nezapomeňte, že jakmile jsou vaše odtoky čisté, jejich cílem je udržet je tak. Vyhněte se tomu, aby se věci, které tam nepatří, vypouštěly do odtoku. Vložte lapače nečistot do dřezu a hlavně do sprchy a pravidelně vlévejte sodu a ocet do kanalizace, aby byly čisté. Budete se divit, jak moc pomůže malá čistící prevence.

Bezpečnostní opatření!

Vždy používejte ochranné pomůcky, i když pracujete s přírodními produkty. Vždy používejte ochranné rukavice a při manipulaci s horkou vodou používejte kuchyňské rukavice, který chrání ruce před spáleninami. Rovněž udržujte obličej mimo čistící směsi, i mimo ty přirozené.

Znáte nějaký další tip, či trik, jak se vyhnout drahé schůzce s instalatérem, když se Vám ucpe odpadní potrubí? Nebojte se o ně podělit s námi a s ostatními níže v komentářích. Ušetřit korunky navíc se vždycky hodí!