Copy

Prvním krokem, pokud jde o odstranění prachu, je vědět, které nástroje byste měli a neměli používat. Například péřové prachovky nejsou zcela užitečné, říká Carolyn Forte, ředitelka Úklidové laboratoře Good Housekeeping Institute: „Tento nástroj prostě šíří prach z jednoho povrchu na druhý“. Místo toho můžete úspěšněji zachytit prach měkkým hadříkem navlhčeným vodou, prachovkou z mikrovláken, nebo elektrostatickou prachovkou. Nyní, když máte své nástroje, jsou zde cílené strategie pro odstranění prachu z těch nejtěžších míst ve Vašem domově.

Zdi

Pro čištění od stropu až po podlahu je nejúčinnějším nástrojem vysavač s vícero nástavci. Pracujte shora dolů, abyste zachytili co nejvíce prachu a udělali co nejmenší nepořádek.

Lišty

Špinavé skvrny na lištách můžete vyřešit pomocí vlhkého hadříku. Lehce ho navlhčete vodou, nebo univerzálním čisticím prostředkem, a pusťte se do čištění jedné lišty po druhé. Po umytí doporučujeme vysušit.

Vyřezávané vitríny

Chcete-li se dostat pryč prach uvízlý v malých zákoutích a složitých řezbách, použijte čistý štětec na barvu z přírodních štětin, nebo make-up štětec. Poté vše utřete tkaninou z mikrovlákna.

Elektronika

Počítače, televizory, DVD přehrávače, stereo a tiskárny jsou notorickými prachovými magnety. Před čištěním vždy odpojte zařízení z elektřiny. Jemné přejíždění tkaninou z mikrovlákna obvykle udělá co nejvíce práce, zatímco měkký kartáč shromáždí prach ze štěrbin. Ujistěte se, že vysajete pomocí vysavače prach z kabelů a větracích otvorů, protože prach a chlupy od domácích mazlíčků mohou jednoduše uvíznout v elektronice, či v zásuvkách.

Měkké hračky

Uložte plyšové medvídky nebo textilní panenky do velkého plastového sáčku s šálkem sody bikarbony. Zajistěte horní část, pak vyjměte hračky ven a dobře je protřepejte. Soda a statické elektřina vytahují nečistoty a prach. Odstraňujte ze sáčku jeden předmět za druhým, oklepejte sodu bikarbonu a zbytky vysajte vysavačem.

Za zařízeními

Postupně se za sporákem a lednicí hromadí drobky, mastnota a další nečistoty, které poskytují zdroj potravin pro hmyz a jiné škůdce. Je-li to možné, přemístěte spotřebič od zdi a odpojte ho. Použijte mokrý, mírně navlhčený houbový mop, abyste odstranili prach ze zadní strany spotřebiče, poté otřete podlahu a stěny horkou mýdlovou vodou.

Větrací otvory

Odstraňte těžký prach ze stropních, podlahových nebo větracích otvorů pomocí vysavače a nástavce měkkého kartáče, nebo elektrostatického mopu, pak použijte hadřík z mikrovlákna a otřete s ním povrch. Opláchněte odnímatelné, omyvatelné klimatizační filtry důkladně v horké mýdlové vodě a před opětovnou instalací vysušte na vzduchu.

Stropní ventilátory

Umístěte noviny, nebo kapesní látku pod stropní ventilátor. Vypněte zdroj napájení a poté se přesuňte na stoličku. Použijte vlhké papírové utěrky, abyste odstranili mastný prach a štětec s měkkými štětinami navlhčený jemným čisticím prostředkem na mytí nádobí, čímž uvolníte prach i ze všech zákoutí, a pak opláchněte vlhkou papírovou utěrkou.