Copy

Přestože zhruba od poloviny jara začíná spousta lidí hubnout, aby měli figuru do plavek, léto je paradoxně obdobím, kdy máme sklony na všechna naše předsevzetí zapomínat. Zejména pokud jde o zdravé stravování – v létě si každý rád vyhodí z kopýtka, třeba alespoň na dovolené. Také brambůrky patří k typickým letním pochutinám, na které nedáme dopustit. Přestože jsou smažené a z výživového hlediska ke konzumaci nevhodné a některé látky v nich obsažené jsou dokonce rakovinotvorné.

Léto v New Yorku

Přesto jsou s námi brambůrky již více než 150 let. Jejich příběh se začal psát ve státě New York v USA v létě roku 1853, kde vznikly tak trochu omylem jako náhrada klasických hranolek. Do Československa se dostaly až o řadu let později, třeba firma Bohemia Chips byla založena až v roce 1982. Její výrobky navíc nebyly běžně dostupné, a tak u nás byly brambůrky dlouho podpultovým zbožím.

Poctivé domácí brambůrky

Poctivým domácím potravinám se nic nevyrovná. Každý, kdo si doma peče třeba chleba z kvásku nebo dlouhé hodiny vaří pravé vývary, vám tohle jen potvrdí. A platí to samozřejmě i pro brambůrky, které sice ani při domácí výrobě nebudou patřit mezi nejzdravější a nutričně vyvážené potraviny, ale alespoň budete moci kontrolovat množství soli, kvalitu oleje, a v neposlední řadě si také můžete být jisti, že neobsahují žádná éčka a konzervanty.

Postup pro výrobu domácích brambůrků je následující:

  • Pečící papír zlehka potřete olejem na smažení. Můžete přidat i trochu soli, není to však třeba.
  • Brambory nejprve rozpulte a pak nakrájejte na plátky o síle nejvýše 1 mm. Můžete využít například struhadlo.
  • Plátky brambor naskládejte na talíř potřený olejem. Brambory osolte a případně okořeňte pepřem, česnekem, paprikou či jiným kořením dle libosti.
  • Brambory přikryjte pečícím papírem, vložte do mikrovlnky a tu nechte 3-4 minuty běžet na plný výkon.