Copy

Zahrádkáři, kteří rádi na své zahradě pěstují květiny či zeleninu, se často potýkají s nejrůznějšími druhy škůdců, kteří se touží na jejich výpěstcích přiživit. Většinou se proti nim využívají nejrůznější druhy chemických insekticidů, které jsou ale toxické nejenom pro škůdce, ale také pro nás samotné. Zejména je-li jimi ošetřena zelenina, může to i závažným způsobem poškodit naše zdraví. Proto je dobrý nápad porozhlédnout se po darech matky přírody, které by fungovaly stejně jako chemické preparáty, ale nepoškozovaly přírodu ani naše zdraví. Přinášíme vám tip, jak si takového domácího přírodního pomocníka sami vyrobit.

I přírodní věci škůdcům zapáchají

Ne všechno, co vyroste na této planetě z půdy, je vhodné pro všechny tvory a ne všechno všem voní. To víme. Stejně to funguje i v případě hmyzu a nejrůznějších škůdců, kteří by mohli nezváni navštívit naši zahradu. Že například česnek nebo pepř odpuzuje šneky nebo komáry, to už dávno víme. Tak proč byste se nemohli podobným způsobem zbavit také svilušek nebo mšic? Čtěte dále a dozvíte se, jak a z čeho si snadno můžete doma takový protiškůdcový preparát vytvořit.

Na přírodní insekticid budete potřebovat:

  • 10 gramů chilli papriček
  • 10 gramů sekaného fermentovaného tabáku
  • 16 gramů kokosového mýdla
  • 100 mililitrů alespoň 30% alkoholu
  • 2 litry vody

Návod na přípravu:

Nejlepší je na přípravu využít čerstvé chilli a čerstvě fermentovaný tabák. Pokud máte ale obojí sušené, můžete je využít taky. Čím však budou přísady čerstvější, tím více éterických esencí v nich bude přítomno a tím lépe budou fungovat. Pakliže budete tabák kupovat v trafice, pořiďte raději kvalitnější balený v uzavíratelných sáčcích. Bývají voňavější – a tím opět účinnější, než ten, který je napěchovaný do obyčejných cigaret.

Čerstvé chilli papričky nakrájejte na menší kousky i se semínky a vložte je do sklenice. Zalijte je 100 mililitry vody a nechte je takto odmáčet po dobu 3 dnů.

Tabák, pakliže má delší vlas, můžete také pokrájet na kratší kousky, zalijte ho 100 mililitry alkoholu a nechte takto stát alespoň 24 hodin, déle samozřejmě můžete.

Mýdlo rozpusťte ve 200 mililitrech horké vody těsně před započetím přípravy.

Všechny tři výluhy slijte do jedné lahve, kapalinu promíchejte a s pomocí trychtýře je přelijte do velké láhve. Přilijte ke směsi zbylé množství vody (dohromady kolem dvou litrů, aby nebyla směs příliš naředěná, či naopak až moc koncentrovaná) a s pomocí rozprašovače s ní ošetřete své rostliny.

Směs lze skladovat až 3 měsíce mimo dosah slunečního záření.

Rostliny postřikujte v pozdních odpoledních hodinách jednou týdně, dokud se škůdců nezbavíte. A před konzumací zeleniny ji nezapomeňte umýt vodou.

Obrázky: Pixabay