Copy
Fotografie: Freepik

23. října 2020 Milan Juha

Žehlička je jedním z nepostradatelných spotřebičů všech šikovných hospodyněk. Život ženám usnadňuje už pěknou řádku let. V průběhu času však změnila poněkud svůj vzhled a rovněž disponuje dokonalejšími a rozsáhlejšími funkcionalitami. Přesto všechno někdy může dojít k tomu, že selže při jejím použití lidská síla. Člověk se zapomene velmi jednoduše. Stačí se jen zamyslet a záhy máte na žehlící ploše připečené oblečení. Jak tyto nečistoty co nejefektivněji odstranit?

Vyzkoušejte sílu soli a octa

Přírodní prostředky, které záhy pomohou se znečištěným povrchem na žehlící ploše, máte vlastně stále na dosah ruky. Stačí zapátrat v kuchyni. Účinný bude například i vinný ocet. Ten smíchejte se solí, do roztoku ponořte hadřík a otřete jím žehličku s připáleným povrchem. Spotřebič by měl být mírně nahřátý. Pak jen vezměte čistý mokrý hadr a zbytky nečistot jednoduše otřete.

Vyzkoušet můžete i samotnou sůl. Tu nasypte ve větším množství na hadřík a přes zrníčka přejíždějte nahřátou žehličkou. Až se připálený povrch očistí, vypněte spotřebič a nechte zcela vychladnout. Zbytky nečistot pak utřete mokrým ručníkem.

Fotografie: Pixabay

Skvělé účinky má i citron a jedlá soda

Dříve babičky používaly na čištění spáleného povrchu žehličky obyčejný citron. Ten jen překrojíte a polovinou přetřete inkriminované místo. Kyseliny obsažené v ovoci perfektně nečistoty uvolní. Až bude žehlička čistá, jen ji otřete mokrým hadrem. Skvěle zaúčinkuje i roztok z horké vody a jedlé sody. Do něj namočte ručník, nebo houbičku a omyjte žehlící plochu znečištěnou připáleninami. A záhy budete mít po starostech.

Fotografie: Imgur Photobank

Zázrak s názvem minerální voda a zubní pasta

Věřte nebo ne, ale na připálenou žehlící plochu dobře zafunguje i obyčejná minerální voda s bublinkami. Namočte v ní ručník a otřete jím žehličku. O výsledcích se pak můžete sami přesvědčit.

A v neposlední řadě dokonale čistícími schopnostmi oplývá i zubní pasta. Ta má mírně abrazivní účinky, proto i díky ní odstraníte efektivně připáleniny ze žehličky. Naneste trochu pasty na chladnou žehlící plochu a poté opláchněte hadříkem s čistou vodou.

Fotografie: Pixabay

Pomůže i takzvané Marseille mýdlo

Marseille mýdlo je známé pro své skvělé čistící účinky. Proto i to zvládne odstranit nečistoty ze žehlící plochy bez větších obtíží. Mýdlem přetřete teplou plochu žehličky a poté jen setřete vlhkým hadříkem.

Jak o žehličku správně pečovat?

Aby vaše žehlička sloužila kvalitně co nejdelší dobu, měli byste s ní zacházet co nejlépe. Proto k napařování používejte zásadně jen destilovanou vodu. Pokud byste snad používali jinou, může se ve spotřebiči tvořit vodní kámen a ten žehličku zanese.

V případě, že potřebujete vodní kámen odstranit, postupujte následovně: do lavoru nalijte menší množství octa a ponořte do něj pouze žehlící plochu. Nechte působit asi půl hodiny a následně žehličku důkladně opláchněte. Také se při samotném žehlení řiďte štítky uvedenými na oblečení, kde výrobce přímo doporučuje, při jaké teplotě lze příslušný oděv žehlit.

Fotografie: Freepik

Vyvarujte se také přímého žehlení potisků triček a mikin. Snadno tak oblečení poškodíte a znečistíte si žehlící plochu. Prádlo pak žehlete také výhradně na žehlícím prkně, které pokryjete bavlněnou tkaninou.