Copy

Rostliny v domácnosti jsou skvělou volbou, jak osvěžit a rozjasnit vzhled jakéhokoli interiéru. Je skvělé pokochat se všemi možnými barvami na parapetu okna a dýchat čistý vzduch, který nám rostliny dodávají. Dnes si povíme něco o hvězdníku, díky své barvě neuvěřitelně krásné květině, ale na péči velice obtížné.

Velkolepá rostlina z Jižní Ameriky

Cibulovitou trvalku lze rozhodně považovat za velkolepou rostlinu. Její obrovské a krásné květy jsou totiž spojeny s mnoha zajímavými legendami a pověrami. Pochází z tropického pásu z Jižní Ameriky, odkud si ji vědci přinesli do Evropy před mnoha lety. Bylo však možné ji pěstovat pouze ve skleníku. Na světě zatím existuje více než 70 druhů, květy jsou zpravidla červené, vínové, bílé, růžové a žluté. Dobře snáší zimu, ale na začátku jara je důležité kontrolovat, zdali se v květináčích nevyskytuje škodlivý hmyz. Pokud ano, je třeba jej okamžitě zneškodnit a rostlinu přesadit.

Přesazení květiny

Po pečlivém vyjmutí cibulky z hlíny ji důkladně zkontrolujte. Zvláštní pozornost věnujte kořenům. Nový květináč na přesazení by měl být malý. Je velice důležité, aby jedna třetina cibulky zůstala venku z půdy. Po přesazení je třeba hvězdník zalít, dejte si ale pozor, abyste vodu nelili přímo na cibulku. Raději se zaměřte na kraje květináče. Jakmile začne rostlina kvést, je nezbytné pravidelné a pečlivé zalévání.

Umístění

Odborníci nedoporučují umisťovat trvalky, jako je právě hvězdník, blízko postele v ložnici. Může totiž způsobit nespavost a špatné sny. Také byste si ji neměli nechávat v kanceláři, kde je důležité, aby se člověk dokázal soustředit a nerozptyloval se. Ideální místo je v kuchyni nebo obývacím pokoji, kde je naopak vítán určitý chaos myšlenek a fantazie.

Obrázky: Pixabay