Copy

V obchodech se už objevuje ananas. Lze ho však koupit už nyní a uchovat si jej až do Vánoc? A jak správně ananas skladovat, aby se nám nezkazil během několika dnů?

Ananas je sice v obchodech k dispozici již celoročně, nejkrásnější kousky se však objeví před Vánocemi. Zhruba měsíc a půl či měsíc před vánočními svátky jsou k dispozici nejhezčí a neprobrané kousky. Nebojte se ananas koupit s tímto předstihem. Důležité však je jej správně vybrat a následně též vhodně uskladnit až do doby konzumace.

baby ananas

Jak si správně vybrat ananas?

Ananas snese i delší dobu skladování, pokud mu k tomu poskytneme dobré podmínky. V první řadě si kupte vždy zralý ananas. Neměl by být zcela zelený. Nezralý ananas totiž neumí dozrát mimo rostlinu. Důležité rovněž je, aby měl krásně zelenou listovou část. Nesmí být povadlá ani suchá. List musí jít na konci krásně ulomit a být čerstvým. Důležité je si k ananasu přičichnout. Vůně má být zřetelná a svěží. Pozor, pokud z ananasu čpí nakvašený odér, nekupujte jej! Už nahnívá. Sledujte též spodní část ananasu po uříznutém stonku. I tam poznáte, jestli již ananas nepodléhá zkáze. Vyhněte se též vrásčitému plodu, se znaky plísně a hnědých skvrn. Šťavnatější jsou vždy těžší a větší plody. Takže si je potěžkejte v ruce.

jak vybrat ananas

Na skladování záleží

Ananas obvykle nekupujeme k okamžité konzumaci a často nám doma nějakou dobu postojí. Je však velice důležité, abychom jej uskladnili správně. Jinak rychle podléhá zkáze, což si však všimneme obvykle docela pozdě, protože se často kazí skrytě, vevnitř ananasu a neviditelně pod jeho slupkou.

Vystavit si ananas do mísy v přetopené kuchyni či obývacím pokoji není dobrým řešením. Plody ananasu nemají rády výkyvy teplot, ale ani vysokou teplotu našich obydlí. Optimální je ananas skladovat při teplotě 10 až 15 °C, avšak ne při nižší, než je 7 °C. Sluší mu proto sklep, špajz, rozhodně ale ne lednice. Tam rychle hnědne a začíná nahnívat.

Nesnědli jste celý ananas? Pokapejte jej citronovou šťávou a zabalte do alobalu. Takto vám jako čerstvý vydrží ještě dva dny v lednici. Před konzumací jej nechte asi hodinu odstát při pokojové teplotě.

zhnedly ananas

Naučte se též ananas správně naporcovat

Málokdo ví, jak ananas správně porcovat. Základem je, nerozkrojte jej hned na začátku na půlky. Ananas postavte na kuchyňskou linku a okrájejte jej dokola. Pak ukrojte vršek a spodek. Kvůli stabilitě je možné tento úkon udělat jako první. Teď ananas rozkrojte podélně a vykrojte pryč tvrdé jádro. Dále je to na vás, jestli jej nakrájíte na kostičky, nebo půlky rozkrojíte na čtvrtky a pak naporcujete na 1,5 cm tlusté dílky.