Copy
Jak využít citrusové slupky pro úklid

Jak využít citrusové slupky pro úklid | tipy. Slupky z pomeranče, citronu nebo jiných citrusů často vyhazujeme nebo při pečení zužitkujeme maximálně trochu citronové kůry z nestříkaných plodů. Je to však škoda, neboť citrusové slupky můžetevyužít i pro úklid domácnosti. Nejen že ušetříte peníze i životní prostředí, úklidové prostředky vyrobené z citrusů jsou také velmi účinné.

Co je potřeba

Viz další kroky1

Nejčastěji se využívají slupky z citronu a pomeranče, můžete však použít i slupky dalších druhů citrusů. Citrusy obsahují mnoho vitamínů a i slupky mají antibakteriální a dezinfekční účinky, navíc bělí a krásně voní.2

Využití citronu

  • Citronovou slupkou zbavíte vodovodní kohoutek a další místa vodního kamene. Postižená místa několikrát přejeďte citronovou slupkou, nechte působit nejlépe přes noc a pak opláchněte.
  • Ocel taktéž můžete udržovat potíráním citronovou slupkou.
  • Pokud Vás trápí plastové misky, ze kterých nejde umýt zabarvení od jídla, přetřete misku po umytí citronovou slupkou se zbylou dužinou.
  • K vyčištění mikrovlnné trouby použijte citronové slupky vložené do malé nádoby, kterou do poloviny naplňte vodou. Nádobu umístěte do mikrovlnky a zapněte ji na 5 minut na nejvyšší výkon. Nakonec vše snadno vytřete hadrem.

3.Pomerančové slupky pak poslouží zejména k čištění smaltovaného nádobí, vany a porcelánových předmětů.

4.A jak vyrobit účinný citrusový čistič?

Pro výrobu domácího citrusového čističe použijte libovolné slupky z citrusů. Vložte je do zavařovací sklenice, zalijte obyčejným nebo vinným octem a nechte 2-3 týdny macerovat. Nakonec čistič přefiltrujte do vhodné nádoby s rozprašovačem a dolijeme vodou v poměru 1:1. Můžete přidat trochu čistého alkoholu a několik kapek éterického oleje (vhodný je tea tree nebo třeba rozmarýn).

Takto vyrobený čistič je takřka univerzální, můžete jej používat pro úklid koupelny, kuchyně, leštění zrcadel apod.

  • Citrusové slupky můžete použít i k provonění domácnosti. Stačí vložit slupky do misky, zalít vodou a přidat oblíbené koření (např. skořici, hřebíček apod.). Misku poté umístěte na topení.
  • Slupky je možné umísit také na dno odpadkového koše, zápach odpadků se tak neutralizuje.
  • Sušenou citronovou kůru lze využít pro odstranění zápachu z bot. Kůru nasypte večer do bot a nechte ji tam přes noc.
  • Sušenou pomerančovou nebo mandarinkovou kůru usušíme a rozdrtíme. Nasypeme ji do malých pytlíčků a ty pak vkládáme do skříně k provonění prádla a také proti molům.