Copy

Je téměř Den matek, proto je vhodné, aby dnešní blogový příspěvek byl o maminkách! Zatímco milujeme a oceňujeme naše vlastní mamky, dnešní příspěvek není o nich. Dnes budeme mluvit o maminkách našich maminek. Je to tak, dnes je to všechno o babičkách!

Osvědčené babské rady

Moje babička prožila Velkou hospodářskou krizi, jako mnoho vašich babiček. A zatímco tato zkušenost ji naučila, aby zůstala skromná, rozhodně nesnížila své standardy! Udržovala dům čistý a uklizený, vařila svým dětem domácí recepty, i když na to všechno měla jen velmi omezený rozpočet. Byla donucena se s tím vypořádat stejně jako všechny ženy, které vyrůstaly během tohoto náročného času!

Staré postupy jsou nejlepší

Zatímco moderní technologie a zdroje udělaly mnoho úklidových úkonů jednoduššími, stále se hodně můžeme naučit od toho, jak babičky dělaly věci dříve. Takže dnes budu sdílet 18 skvělých tipů, které vycházejí přímo od mojí babičky. Tyto tipy umožňují snadné udržení čistého a uklizeného domu, na který by mohla být babička pyšná a které vám ušetří peníze a prostředky!

 1. Úklidy podle ročních období

Mnoho našich babiček plánovalo větší úklidy společně s ročním obdobím. Je to dobrý způsob, jak rozložit náročné úklidy po celý rok! Zde je základní plán, kterým se můžete inspirovat.

 • Na jaře vyčistěte koberce a zbavte se nepořádku.
 • V létě vyčistěte exteriér svého domu včetně oken.
 • Na podzim umyjte vnitřek oken a vyměňte filtr komína a připravte se na chladnější počasí.
 • A v zimě vyčistěte své matrace (případně je otočte) a vyperte oblečení, které již nenosíte.
 1. Prostěradla bez velkého žehlení

Babička měla jednoduchý způsob, jak mít hladké povlečení bez zbytečného žehlení, a můžete to udělat i vy! Po vyprání prostěradla ho vyndejte ze sušičky před úplným vyschnutím a složte ho správně do malého rozměru. Vyžehlete pouze horní vrstvu skládaného prostěradla (ale nežehlete samotný záhyb). Vaše prostěradla budou jemné a hladké během několika vteřin!

 1. Uplatnění starého oblečení

Šetrnost byla podstatou našich babiček, které nikdy nenechaly vyhodit dobrou látku. Použití všech druhů látek je mnohem lepší pro životní prostředí než použití papírových ručníků. Takže místo toho, abyste vyhodili své staré oblečení, udělejte si z něho čistící hadříky!

 1. Čištění skvrn pomocí čaje

Pokud jste se někdy pokoušeli odstranit skvrny z ubrusu nebo z oblečení, zde je tip, o kterém jste možná nevěděli. Dříve mnoho žen používalo k odstranění skvrn čajové sáčky. Přidejte 4 až 5 sáčků to konvice s horkou vodou a nechte je vyluhovat po dobu 10 minut. Poté odložte čajové sáčky ven a dejte do konvice či jiné nádoby váš ubrus se skvrnou. Poté ubrus vysušte a opláchněte ve studené vodě. Skvrna by měla být pryč!

 1. Voskování nábytku pomocí vosku na boty

Lak na boty vytvoří skvělý vosk pro váš dřevěný nábytek, který bude vypadat jako nový. Můžete také použít leštič na boty, abyste zakryli škrábance na dřevěném nábytku!

 1. Vysušení oken

Když sušíte umytá okna, použijte vertikální tahy na jedné straně okna a horizontální tahy na druhé straně. Pokud tam nějaké pruhy zůstanou, budete moci s jedním pohledem vědět, zda jsou uvnitř nebo vně okna!

 1. Odstranění vosku z podlahy

Chcete-li odstranit vosk od svíčky z dřevěných podlah nebo nábytku, přidržte u vosku pytel s ledem na několik vteřin. Poté bude snadné vosk odstranit.

 1. Umývání stěn zespodu

U některých úklidových prací je nejdůležitější pracovat od shora dolů, ale to není případ, pokud jde o mytí vašich stěn. Práce ze spodu a pohyb nahoru je nejlepší způsob, jak se vyhnout kapání vody, které by mohlo zanechat vaše stěny pruhované.

 1. Rozpulte mycí houbičku

Naše babičky vždycky ví,  jak dělat věci jednoduše. Pokud rozříznete novou kuchyňskou houbu na polovinu, získáte ji dvakrát! Menší houba se vysuší mnohem rychleji než větší, a tak může zabránit množení bakterií.

 1. Ochrana proti mastnotám na podlaze

Pokud jste vylila něco mastného na dřevěnou podlahu, okamžitě nalijte na zem studenou vodu. Studená voda zamezí tuku proniknutí do dřeva a zanechání skvrny.

 1. Vyleštěte své stříbro zubní pastou

Pokud vaše stříbro ztratilo svůj lesk, nemějte paniku! Stačí si vzít zubní pastu. Naneste zubní pastu přímo na stříbro, opláchněte ho pak jej vysušte měkkým hadříkem. Nádhera!

 1. Snadné povlečení polštářů

Babička znala všechny nejlepší triky na výrobu povlečení, včetně tohoto triku pro povlékání polštáře. Otočte ložní prádlo dovnitř a vložte ruce dovnitř. Pak uchopte rohy jednoho konce polštáře a přitáhněte ho směrem k sobě, zatímco na něj vložíte polštář. Není to snadné?

 1. Použití pytlů od mouky

Můžete ušetřit poměrně trochu peněz tím, že přejdete z papírových ručníků na pytlíky od mouky. Jsou skvělé pro sušení nádobí, protože nezanechávají na nádobí nitky. Pytle od mouky také vydrží při opakovaném praní a zároveň schnou se velmi rychle. (Jen se ujistěte, že nepoužíváte při praní změkčovadlo tkanin, jinak by ovlivnilo jejich savost.)

 1. Použití vosku do větracích otvorů

Použijte trochu vosku do auta do větracích otvorů v okolí vašeho domu, abyste zabránili tomu, aby na nich vznikl prach. Všechno, co snižuje množství prachu, stojí za to udělat.

 1. Přirozené osvěžení vzduchu

Využijte 100% vanilkového extraktu, abyste svůj dům skvěle provoněli bez použití jakýchkoliv nepřirozených chemických látek. Pokapejte extraktem kousky látky, které můžete schovat do květináčů či nábytku.

 1. Odstranění zbytků jídla pomocí páry

Existuje snadný způsob, jak odstranit uvíznuté potraviny na talíři, které nevyžadují hodiny odmočení. Dejte na sporák vodu a přiveďte ji k varu, poté dejte špinavý talíř či misku k horké vodě. Za pár sekund pára uvolní přilepené věci a budete je moci snadno oškrábat.

 1. Prací den

Mějte „prací den“ jednou za týden namísto dělat různé množství prádla každý den. To vám velmi zjednoduší život, protože se už nikdy nebudete muset ptát, jestli je prádlo v pračce, v sušičce nebo čeká na složení.

 1. Odstranění skvrn a zápachu z rukou

Manipulace s některými potravinami může zanechat na vašich rukou špínu nebo nelibý pach. Odstraňte skvrny a zápach tak, že si ruce umyjete v rajčatové šťávě nebo omáčce Pro stejný efekt můžete také na ruce použít kuchyňskou sůl.

Znáte nějaké další užitečné tipy a triky od svých babiček, které Vám každý den ulehčují život? Podělte se o ně s námi a s ostatními níže v komentářích.