Copy
 Closeup to Blooming White Torch Ginger/ Etlingera Elatior (Jack) R.M. Smith Flower

Pokud patříte mezi milovníky růží a chcete jejich pěstování rozšířit, máme pro vás skvělý tip, jak si vyrobit vlastní sazenice. Ty zakoupené jsou často nespolehlivé. Občas můžete při výběru sáhnout vedle a zasadíte si sazenici, ze které nikdy růže nevyroste. Pokud se chcete těmto zkušenostem vyhnout, vyzkoušejte tento jednoduchý návod.

Vypěstujte si vlastní kvalitní sazenici

K vyrobení nové sazenice budete potřebovat jednu kvetoucí růži, respektive její stonek. Po odstřižení květu zkraťte stonek. Zastřihněte ho zhruba po třetím listu. Takto připravený stonek zbavte listů a bude připravený k zasazení do substrátu. Abyste ještě více podpořili zakořenění, vyzkoušejte před zasazením namočit stonky do speciálního roztoku. K jeho přípravě budete potřebovat:

  • 1 čajovou lžičku medu
  • 2 čajové lžičky šťávy z aloe vera
  • 1 čajová lžičku dřevěného popelu
  • 120 ml destilované vody

Smíchejte med, aloe a popel a poté přidejte 120 ml destilované vody o pokojové teplotě. Do vzniklého roztoku stonek na několik hodin neb klidně půl dne ponořte. Řiďte se pravidlem, že čím starší je stonek, tím více času potřebuje pro vstřebání živin. Najednou můžete takových stonků zasadit klidně více. Všechny je před zasazením připravte tímto způsobem. Pokud nemáte vlastní růže, vyzkoušejte stejný postup i u kupovaných řezaných růží. Místo, abyste je vyhodili, použijte stonky a vypěstujte si vlastní růže.

Správná péče o sazenice

Je však důležité, aby byly přikryté například sklenicí a aby byla půda vždy dostatečně vlhká. Dejte si záležet i při výběru substrátu. Rozhodně nevolte těžkou půdu, v té se růžím nedaří. Naopak potřebují propustnou půdu smíchanou s kompostem, případně s uleželým nebo granulovaným hnojem. Jednoduchým způsobem je ale koupit speciální substrát pro růže, který je pro jejich ideální pěstování už uzpůsobený. Zasazené stonky kontrolujte a za nedlouho vás odmění obrůstajícími lístky, které budou po nějaké doby následovat i květy.