Copy

Čerstvá zelenina je klíčovou součástí zdravého jídelníčku a potažmo i dobrého a pevného zdraví. Mnoho lidí, zejména těch, kteří žijí ve městech, však k čerstvé zelenině ze zahrádky nemá přístup. I tak je ale možné zařídit si prakticky nekonečnou zásobu různých druhů zeleniny, a to pouze tak, že si ji dopěstujete ze zbytků těch plodů, které jste koupili v obchodě. Spousta druhů zeleniny totiž dokáže dorůstat prakticky neustále, a tak si můžete pořídit vlastní miniaturní zahrádku ve svém bytě.

Saláty

Saláty jsou nejlepším příkladem neustále dorůstající zeleniny. Okrájený košťál nevyhazujte, namísto toho jej na pár dní ponořte asi do dvou centimetrů vody, ujistěte se, aby hladina neklesala a za pár dní se objeví první kořínky. Pak stačí přemístit salát do hlíny a brzy začnou dorůstat i listy. Stejně to funguje s různými druhy zelí a další listové zeleniny.

Řapíkatý celer

Ponořte konce celerových listů do teplé vody a umístěte jej na slunné místo. Když začnou dorůstat nové listy, přemístěte rostlinu do květináče s hlínou.

Fazole, hrách a čočka

Tyto plodiny se snadno klíčí. Ponořte fazole přes noc do vody, pak ji slijte a denně proplachujte. Za den až dva se začnou objevovat klíčící kořeny. Pak můžete semena přemístit do země a počkat si na novou rostlinku.

Zázvor

Zázvor je na pěstování naprostá radost. V obchodě se prodává kořen, který stačí přes noc máčet v teplé vodě a druhý den zasadit do hlíny asi 3 až 5 cm hluboko. Kořen začne za nedlouho dorůstat a vy si v průběhu můžete uštipovat jeho kousky a mít tak neomezenou zásobu zázvoru.

Avokádo

Báječné avokádo si můžete vypěstovat s trochou trpělivosti také doma. Stačí vyjmout pecku, napíchnout ji na tři nožičky z párátek a zavěsit do sklenice s vodou tak, aby půlka pecky byla namočená ve vodě a druhá koukala ven. Dopřejte rostlině světlo, teplo a doplňujte odpařenou vodu a do tří až čtyř týdnů semeno pukne a vykoukne klíček. Pak ho můžete přemístit do hlíny. Než však začne rostlina plodit, je třeba ji pěstovat asi 6 let a pravidelně ho zastřihávat.

Obrázky: Pixabay