Copy
Recept Dušené vepřové ledvinky s jasmínovou rýží

Když jsem minulý týden Kubovi řekla, že jsme měli v práci k obědu ledvinky, žadonil s vyplazeným jazykem, abych mu je uvařila doma. A kdybyste viděli, jaký umí udělat “psí oči”, když něco hrozně moc chce, pochopili byste hned, že jsem je prostě musela koupit… :D Pro někoho milované, pro jiného nenáviděné jídlo. Ten hlavní fígl je v tom, aby byly ledvinky velmi důkladně očištěné. Pokud tuhle fázi “ošidíte”, je jasné, že ledvinky budou při vaření zapáchat a ne každý se přes to umí takříkajíc povznést. Autor: Danka

SUROVINY

1 kg vepřových ledvinek

1 ks středně velká cibule (na kostičky)

50 g uzené slaniny bez kůže (na kostičky)

1 lžíce mleté sladké papriky

1 lžička drceného kmínu

1 lžička mletého černého pepře

1/2 lžičky mletého chilli

dle potřeby sádlo

1 kostka Masoxu (jo, jasně, není to moderní ani zdravé, takže kdo nechce, nedává)

sojová omáčka (obdobně jako s Masoxem, kdo je proti, nedává)

hladká mouka

voda

sůl

POSTUP PŘÍPRAVY

  1. Ledvinky vždy pořádně očistím a vyříznu pokud možno všechny viditelné močové cesty, pečlivě několikrát propláchnu ve studené vodě a pak na noc namočím do mléka (to pomůže neutralizovat nežádoucí pach). Druhý den propláchnu studenou vodou a nakrájím na silnější proužky.
  2. Na sádle zpěníme nadrobno pokrájenou cibulku, přidáme slaninu a necháme ji vyškvařit, zaprášíme mletou sladkou paprikou, přidáme pokrájené ledvinky a necháme dusit ve vlastní šťávě.
  3. Občas promícháme a podléváme vodou.
  4. Když jsou ledvinky měkké, trvá to asi 40 minut, přidáme kostku Masoxu, sojovou omáčku, drcený kmín, sůl a pepř dle chuti.
  5. V hrníčku rozmícháme dohladka ve studené vodě hladkou mouku, vlijeme k masu a ještě asi 10 minut provaříme. Kdo má rád ostřejší, přidá špetku mletého chilli.