Copy

Česnek je zázračný druh zeleniny a také úžasné léčivo, jehož využití je téměř univerzální. Ať už si chcete česnekem namazat topinku či langoš, dochutit jím guláš nebo jinou omáčku, anebo ho využít pro léčbu bradavic, nachlazení, bolesti uší či vysokého krevního tlaku, v každém případě se dá říci, že česneku není nikdy dost. Je sice pravda, že na pultech obchodu není příliš drahý, nicméně nikdy si nemůžete být jisti jeho kvalitou a chemickou nezávadností. Proto je více než šikovné vypěstovat si česnek doma. Jednak ho budete mít vždycky dostatek a jednak víte, co jíte. Poradíme vám návod, jak si svůj vlastní česnek vypěstovat z toho koupeného a jak ho do nekonečna množit.

Nejlepší je sadbový česnek, vystačíte si ale i s obyčejným

Pakliže jste se rozhodli vypěstovat si svůj vlastní česnek, moc věcí vám v tom nebrání. Nepotřebujete k tomu ani žádné zvláštní vybavení. Bohatě vám k tomu postačí obyčejný truhlík, květináč či v případě nouze třeba jenom sklenice na zavařování či krabice od bot.

Nejlepších výsledků dosáhnete, když si koupíte v zahradnickém obchodě speciální sadbový česnek. Tyto stroužky jsou ošetřené preparátem pro zvýšení klíčivosti a mívají i větší výnos. V případě, že žádný specializovaný obchod nemáte v dosahu, si však vystačíte i s obyčejným česnekem, který jste si koupili v samoobsluze či na trhu.

Pokud si budete lámat hlavu nad tím, proč některé paličky česneku jsou větší než jiné, pak vězte, že česnek, který vysadíte na jaře, je obvykle o něco menší než ten, který vysadíte a podzim. Co se týče kvality, není v nich ale žádný rozdíl.

Rostlinkám nesmí být zima

Zásadním předpokladem pro to, aby stroužky česneku úspěšně vyklíčily je umístit je na teplém místě, aby si mohl rychleji pustit kořínky. Naštěstí tohle česneku příliš dlouho netrvá. Čas od času se vám dokonce může stát, že pokud na česnek zapomenete, vyklíčí vám i ve spíži. Není pak nic jednoduššího, než ho přemístit do květináče s hlínou a počkat si, až příroda udělá svou část práce.

Při volbě zeminy vsaďte na propustnou půdu. Můžete ji smíchat i s trochou písku, pokud ho máte k dispozici. Česnek vložte do půdy do hloubky asi 5 centimetrů a pokud jich sázíte vedle sebe více, dodržujte i 5 centimetrů rozestupy mezi rostlinami. Pak už stačí jenom zalít a čekat.

První klíčky se objeví asi po třech týdnech. Pokud vám jde o česnekovou nať, můžete ji průběžně z rostlinek odstřihávat a používat ji jako pikantní zeleň do různých pokrmů. Když pak začnou listy žloutnout a sesychat, je to znamení, že nadešel čas sklizně. Můžete sklidit hotové česnekové paličky, které použijte podle libosti.

Obrázky: Pixabay