Copy
Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Už od mé první hodiny tělocviku na základní škole jsem o strečinkových cvičeních slýchala spoustu dobrých věcí, nicméně, tehdy jsem je nebrala vážně. Když jsem dovršila 30 let, začala jsem občas pociťovat bolest v zádech.

Žádný lék, který jsem užívala, mi nepomáhal, a tak jsem se musela poohlédnout po jiných řešeních svého problému. Tehdy jsem se rozhodla provést experiment a zahrnout do své každodenní rutiny strečink.

Svaly jsem si protahovala 10 minut denně po dobu jednoho měsíce a nyní vidím některé neočekávané změny.

O své výsledky bych se s vámi ráda podělila a zároveň doufám, že vás povzbudí k tomu, abyste následovali můj příklad.

Moje strečinková sestava

1. Přitahování kolen k hlavě

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Posaďte se s pravou a levou nohou nataženou v opačných směrech. Ohněte koleno levé nohy, chodidlo mějte u vnitřní strany svého stehna (více ZDE…).

Trup ohněte doprava a rukama uchopte své pravé chodidlo. V této pozici vydržte po dobu 60 sekund, a potom vyměňte strany.

2. Pozice žáby

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Klekněte si na podlahu a posaďte se na paty, kolena roztáhněte do šířky.

Nárty se dotýkají země, zvedněte zadek a ruce posouvejte dopředu tak, abyste cítili protažení nohou.

V této pozici vydržte 2 minuty.

3. Pozice kobry

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Lehněte si na břicho (více ZDE…). Ruce pokrčte a opřete je dlaněmi pod rameny o podložku.

S nádechem zvedněte trup, nohy jsou natažené a uvolněné, hlava v záklonu, ruce jsou propnuté.

V této pozici vydržte 2 minuty.

4. Pozice psa hlavou dolů

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Dlaně položte na podlahu a chodidla mějte na šířku ramen (více ZDE…).

Natáhněte záda a dolní končetiny a vytvořte střechu. V této pozici vydržte 2 minuty.

5. Sed s mírně natočeným trupem doprava nebo doleva

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Posaďte se na podlahu a obě nohy natáhněte před sebe. Levou nohu ohněte v koleni a položte na něj pravý loket. Levou ruku položte za sebe na zem a dívejte se přes levé rameno dozadu.

V této pozici vydržte 60 sekund, potom strany vyměňte a opakujte.

Výsledky, kterých jsem dosáhla

1. Začala jsem lépe spát

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Bolest zad nebyla mým jediným problémem. Měla jsem i několik dost nepříjemných problémů se spánkem. Nespavost, neklidný spánek (více ZDE…), pocit vyčerpanosti hned po probuzení.

Vůbec jsem nečekala, že strečink mi pomůže k dobrému nočnímu spánku.

Ukazuje se, že protahování svalů před spaním uvolňuje svalové napětí a předchází křečím.

Pokud vás v noci nemá co rušit, kvalita spánku je lepší a ráno se cítíte mnohem svěžejší. Pro mě je nejlepším lékem strečink!

2. Konečně cítím vlastní tělo

Strečink je samozřejmě dokonalý způsob, jak si vybudovat skvělou postavu. O to ale nejde. Tato strečinková sestava mi pomohla získat tělo zpátky.  

Pokud celý den sedíte u počítače, musíte řídit cestou domů, po celém dni si doslova necítíte nohy. Tak to bylo v mém případě. Nicméně, když jsem začala provádět strečink, uvědomila jsem si, že mé tělo potřebuje větší pozornost, než jsem si myslela.

Toto lepší uvědomění mi umožnilo pokračovat v strečinku dál, pracovat na svalech, které byly slabší a potřebovaly zesílit.

3. Cítím se být méně apatická

Mívala jsem problémy s pozorností.

Odpoledne jsem pravidelně cítila velkou apatii a letargii, dokázala jsem myslet pouze na způsob, jak najít místo, kde bych si mohla bezpečně zdřímnout, dokud bude můj šéf zaneprázdněný jinými věcmi.

10 minut strečinku denně přímo u pracovního stolu mi pomohlo výrazně zvýšit hladinu energie. Už se necítím líná!

Naopak, moje pracovní produktivita se zlepšila, a dokonce jsem si osvojila zvyk jít během polední přestávky na procházku. Sbohem moje odpolední únava!

4. Přestaly mě bolet záda

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Stále jsem slýchala o tom, že strečink pomáhá léčit a předcházet bolesti zad v kříži tím, že posiluje svaly a snižuje riziko svalového přetížení. Je to pravda.

Patřila jsem k ženám, které mají sedavý způsob života a nemají žádný čas na nějaké cvičení. Proto jsem si musela vybrat něco, co by mi pomohlo snížit ztuhlost zad a vrátit pohyblivost sedacím svalům, a navíc to nemohlo být časově příliš náročné.

Jak se ukázalo, strečink byla skvělá volba.

Po měsíci provádění jednoduchých strečinkových cvičení se mi konečně ulevilo – a nyní necítím žádnou bolest. Kromě toho mi zesílily svaly a nemám problémy s rameny.

4. Zlepšily se moje výsledky z rozboru krve

Některé studie ukazují, že strečinková cvičení pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a udržovat pod kontrolou hladinu glukózy tím, že předcházejí tvrdnutí tepen a zvyšují tok krve do všech vnitřních orgánů.

Rozhodla jsem se proto dokázat i toto tvrzení.

Předtím jsem o své zdraví vůbec nepečovala. Nedostatek pravidelného pohybu, špatné stravovací návyky a sedavý způsob života – to vše přispělo k mým vysokým hladinám cholesterolu (více ZDE…) a cukru.

Každodenní strečink mi však velmi pomohl – výsledky krevních testů se vrátily do normálu.

5. Zlepšila se mi koordinace

„Strečink může předcházet ztuhlosti svalů a navrátit tělu pocit lepší rovnováhy,“ přečetla jsem si před měsícem.

Nemohu říct, že bych v minulosti měla problémy s rovnováhou – když celý den nehybně sedíte na židli, dokonalý smysl pro rovnováhu nepotřebujete…

To, že něco není v pořádku, jsem pocítila až tehdy, když jsem se pokusila jezdit na kole. Neuměla jsem na něm pořádně udržet rovnováhu a opakovaně jsem se nakláněla z jedné strany na druhou.

Dnes zkrátka nechápu, proč tak jednouchý úkol byl pro mě tak složitý, a nyní mohu hrdě prohlásit, že jsem gravitaci konečně ukázala, kdo je tady pánem!

6. Pociťuji menší stres

Pokud prožíváte stres, je velmi pravděpodobné, že máte napjaté svaly. Nazývá se to psychosomatika. Teoreticky to zní dost rozumně, ale nikdy by mě nenapadlo, že strečink funguje lépe než jakákoliv sedativa.

Už jsem se zmínila o tom, že se zlepšila moje pracovní produktivita. Důvodem nebyl jen nárůst energie. Strečink mi pomohl uklidnit mysl a navrátit pocit pohody.

Tento duševní klid mi pomohl cítit se uvolněně a pracovat s jasnou hlavou, aniž bych se něčeho obávala anebo myslela negativně.

7. Není mi pořád zima

Prováděla jsem 10 minut strečinku denně po dobu 30 dní a toto se změnilo

Zřejmě víte, že strečink zvyšuje přítok krve do svalové tkáně. Vůbec jsem netušila, že tento přínos se bude týkat nejen mých svalů, ale také všech vnitřních orgánů a částí těla.

Při nedostatku pohybu mi bylo stále zima. Měla jsem studené končetiny (více ZDE…). Jakkoliv jsem je zahřívala, nikdy jsem se nezbavila zimy napořád.

Pravidelný strečink mi umožnil zvýšit přívod kyslíku a živin do krvi. Tato lepší cirkulace krve mi nyní pomáhá přirozeným způsobem udržovat normální teplotu ve všech částech těla.

Závěr

Jak často protahujete své svaly? Cítíte se lépe potom, co začnete provádět strečinková cvičení?

Podělte se s námi o své zkušenosti!

Zdroj: brightside.me, Zpracovala: Vylectese.cz